Město Loket

TYPO 305 – výstava publikací a plakátů UMPRUM

TYPO 305 – výstava publikací a plakátů UMPRUM

Další vydařenou vernisáž sledoval v úterý 10. března 2015 zaplněný sál Městské knihovny v Lokti. Studenti Ateliéru Tvorby písma a typografie UMPRUM představili své práce ze zimního semestru 2014/15, střídali se u projektoru a často humorně glosovali důvody a proces vzniku publikací. Matyáš Machat vyrazil do terénu po hrobech předních českých typografů, výsledkem je nápaditá kniha fotografií a frotáží Spěte sladce. Nikola Klímová shromáždila české knižní obálky z edičních řad vycházejících mezi lety 1953 a 1994 v nádherné výpravné publikaci SNKLU – ODEON (pevně doufáme, že kniha časem vyjde ve větším nákladu), Jakub Spurný zabrousil do kalných vod neobjasněných záhad, jeho v novinovém formátu vydané Šifry zločinu jsou nejen vizuálně precizní, čtou se jedním dechem. Zavzpomínat na dobu partitur a gramofonových desek můžete u estetického klenotu Otakara Ševčíka Sběr obálek českých hudebnin … a to je pouze malý zlomek vystavovaných děl. Většina autorů se prezentuje také plakáty. Vystavované práce vznikly pod vedením pedagogů Karla Halouna, Tomáše Brousila, Radka Sidona a Pavly Pauknerové.

Program byl prokládán nejnovějšími skladbami loketského experimentálního p(ř)ísničkáře Levorukého Edy, který svými aranžemi zaujal nejednoho návštěvníka.

Některé z exponátů si můžete v knihovně zakoupit.

Výstava je netradiční ve více aspektech, pryč jsou časy upozornění „Nedotýkejte se vystavených exponátů“. Vysadili jsme dveře vitrín, autoři přímo vyzývají k uchopení svých děl. Posaďte se s kávou v našem sále a prolistujte si práce vycházejících hvězd české typografie.

Vladimír Kalný, oddělení knižní vazby

17.3.2015
Město Loket

Vítejte ve městě plném historie, kultury a cestovního ruchu.

Více informací ...
 
Karlovartský krajŽivý kraj