Město Loket

Království Librínie opět otevřeno své brány letos po dvanácté! aneb Nocležníci pátrali po stopách Karla IV. na loketském hradě

Království Librínie opět otevřeno své brány letos po dvanácté! aneb Nocležníci pátrali po stopách Karla IV. na loketském hradě

I přesto, že Noc s Andersenem, kterou vyhlašuje každoročně Klub dětských knihoven ČR, se koná ve všech „nocovacích“ místech v jeden určený den, v Lokti začíná tento projekt již v září předchozího roku. Zájemci o tuto akci ve věku 7 – 12 let si vyzvednou v knihovně speciální pasy, které obsahují nabídku doporučených knih. Nenutíme však děti číst pouze knihy doporučené. Dvě stránky pasu tvoří prázdný dvojlist, kam zaznamenáváme dětem přečtené knihy, jež ne­jsou součástí nabídky. Tento pas je jakýmsi vízem - souhlasem pro vstup do pohádkové země Librínie. Aby se pas stal platným a umožnil nocležníkům vstoupit do pohádkové země, musí během soutěžního období, přečíst nejméně šest knih. Možná vás napadá otázka, jak zjistíme, zda čtenář knihu opravdu přečetl? Je to jednoduché! O knize si dítě s knihovníkem krátce popovídá, zodpoví položené otázky. Pak je mu kniha potvrzena v pasu jako přečtená.

Letošní nocování bylo opět kouzelné a neobvyklé. v 15.30 se otevřely brány Království Librínie. Celní kontrolou prošlo 23 nocležníků ve věku od 6 do 12 let. Vpuštěn byl jen ten, kdo se prokázal platným cestovním pasem. Na celnici obdržel každý také bankovní šek, za který si před půlnocí vyzvedl speciální librínskou měnu, Librouny. Výše částky se ovšem u každého lišila. Záleželo totiž na počtu přečtených knih, splněných úkolech a návštěvách akcí knihovny během půlročního snažení.

Librínská královna Štěpánka I. společně s královským dvorem přivítala Libríňany a předala, byť jen symbolicky (neboť letošní královna onemocněla), žezlo nové královně Kateřině I. Tou se stala desetiletá Kateřina Vašáková z Lokte, která za období od září do února přečetla neuvěřitelných 30 knih! Myslíte, že to není možné? Ale ano, o každé z knih, které si nechala zapsat do svého Librínského čtenářského pasu, jsme si s ní povídali, abychom zjistili, zda je opravdu přečetla. Káťa je úžasná - nejen že knihy čte, umí o nich i krásně vyprávět.

Královští rádci poté přečetli dopis od hradní kuchařky Gudrun, která je pozvala na středověkou hostinu přímo na loketský hrad. V dopise také psala, že potřebuje Libríňanům sdělit důležité poselství.

Ještě před hostinou jsme se vypravili do parku k Pohádkovníku Andersenově (vysazený čtenáři knihovny v roce 2012), přečetli první pohádku a zavěsili na něj svá přání.

Hradní hostina byla opravdu velkolepá! Podávala se v rytířském sále. Hodovní stůl byl zaplněn všelijakými pochutinami, nechyběly ani velké svícny, jež osvětlovaly sál a navodily tak tajemnou atmosféru. A jaké menu se podávalo? Pečená kuřecí stehýnka, brambory na loupačku se solí a máslem, polévka bramboračka a ovesná kaše se švestkovou omáčkou. Sladkou tečkou byly moravské koláče.

Po večeři nám Gudrun přečetla zápis z deníku své prabáby, která zde psala o svém synu Zbyškovi. Ten byl přítelem malého Karla IV. (tehdy ještě Václava), který byl na loketském hradě v útlém dětství vězněn svým otcem. Zbyšek pomáhal Václavovi vymyslet plán útěku. Dříve než se však mohl útěk uskutečnit, Václava odvezli z hradu pryč. Zbyšek byl jediným člověkem, který o všem věděl. Protože však vyzradil tajemství, stal se duchem a prosil o záchranu.

Nocležníci poté společně s Gudrun ducha vyvolali! Ten jim pak vyprávěl všechny podrobnosti a prosil je, aby našli Václavovy skrýše a zjistili, jaké heslo měl smluvené s kupcem, který jej měl z hradu odvézt.

Libríňané se s vervou pustili do pátrání po hradních zákoutích – nechyběla ani výprava do hradního vězení. Po více než hodině jsme nalezli středověké mince, obrázky, které Václav maloval, a vyluštili všechny zapeklité rébusy. Zjistili jsme tak heslo – LIBERTAS – které jsme 3x zakřičeli z hradního parkánu a vysvobodili ducha Zbyška z jeho zakletí.

Po návratu do Librínie (totiž knihovny J ) jsme si ještě stihli zahrát kvízovou vědomostní hru MUDR.C. Vítězné družstvo si může po celý rok psát tento titul před své jméno.

Těsně před jedenáctou noční hodinou se otevřela Librínská královská banka, kde mohly děti směnit své šeky za Librouny. Ty pak utratily na Výročním librínském trhu za rozličné zboží.

Ke spánku se většina dětí uložila chvíli po půlnoci, na cestě do snů je doprovázel příběh z knihy Prázdniny s velrybou, který jim přečetla knihovnice Marcela. Ti, kteří se přeci jen rozhodli ještě „ponocovat“, byli pozváni na noční kino.

Sobotní ráno pro Libríňany začalo kolem sedmé hodiny ranní, kdy se probudili první nocležníci.  Po snídani jsme napsali pohlednice do všech koutů světa, nechyběla ani zdravice pro dánskou královnu Margaretu II., zahráli si stolní hry a sbalili své pelíšky. Librínské království opět na celý rok své brány uzavřelo v 10:00 hodin.

Velké poděkování patří všem, kteří se podíleli na této výjimečné akci, jmenovitě paní Ivaně Lojínové a jejímu týmu z podniku Rodinný pivovar Sv. Florián za velmi štědrý sponzorský dar v podobě spousty dozlatova upečených kuřecích stehýnek na středověkou hostinu na hradě. Všem moc chutnalo a velmi si vážíme této podpory. Je to úžasné, že se najde v řadách loketských podnikatelů někdo, kdo neváhá podpořit dobrou věc! Dále patří poděkování panu Martinu Motlíkovi, našemu dvornímu tvůrci osobitých jídeln&iacu te;čků, za vtipné provedení jídelního lístku se středověkou tématikou. Zapomenout nesmíme ani na paní Šárku Žižkovou z hradu Loket za přípravu středověké večeře, všechny maminky, které přispěly svými výbornými moučníky na Librínskou snídani a také pomocnicím – dorostenkyním Marušce, Týně, Bětce a Lucce za příkladnou pomoc během celé akce.

Těšíme se na příští, 13. nocování!

autor: Knihovna města Loket

26.4.2016
Město Loket

Vítejte ve městě plném historie, kultury a cestovního ruchu.

Více informací ...
 
Karlovartský krajŽivý kraj