Město Loket

TV Západ: Výstava v Černé věži je věnována Karlu IV.

TV Západ: Výstava v Černé věži je věnována Karlu IV.

Letošní výročí 700 let od narození krále Karla IV. si připomínají na mnoha místech v celé republice. Jedním z měst je také Loket, které připravilo řadu akcí s tímto tématem. Pozdější král zde byl na hradě jako chlapec vězněný. Unikátní výstava v Černé věži v centru města navíc propojila toto královské město s německým Laufem.

„A nejen jeho výročí, ale je to výstava, která je zároveň věnována i městům Loket a Lauf, se kterými měl český král a římský císař velmi společného. Jednak je tam biografie Karla IV. Jeho období, co působil v Lokti a zároveň to když působil v Laufu. V Laufu vybudoval například Kaiserburg. Malý vodní hrádek, o tom se málo ví, ale je tam erbovní sál, který je celý vybaven českými erby, českých panovníků,“ prozradil zajímavost krajský i loketský radní Petr Zahradníček.

Výstava je souběžná, probíhá na obou místech zároveň. Na jejich financování se kromě obou měst podílí také Česko-německý fond budoucnosti a Karlovarský kraj.
„Ta výstava je totožná. Nicméně prostory jsou úplně jiné. Tam na radnici je to ve vestibulu radnice, která je moderní a tady je to v historické části Černé věže,“ našel jistou odlišnost Zahradníček.

Výstavu zahájil pěvecký sbor Cubitus.
Po zdravicích obou starostů se ke slovu dostaly pušky ostrostřelců.

Početné zastoupení delegace z partnerského města Lauf doplnili také muzikanti. Nechybělo speciálně uvařené laufské pivo. Loketští pohostili místním likérem LOK a připravili pohoštění.

Výstava ve věži, kam je potřeba vystoupat po množství schodů, nabízí biografii Karla IV. Také informační tabule pro připomínku dalších osob jako Anny Falcké. Nechybí obrazy, sochy nebo model hradu v Laufu. Loket chystá i další akce spjaté s letošním rokem Karla IV.

„Včera byla přednáška pana doktora Vlasáka o Karlovi IV. v městské knihovně. Dnes byla vernisáž výstavy, ta bude probíhat až do konce září. Příští týden, teď v sobotu je nordic walking, která je tedy karlovarská akce, ale jde se pochod nordic walking z Lokte do Karlových Varů. 14. května, přímo v den narození Karla IV. je pochod. Organizovaný pochod, který je opět z Lokte do Karlových Varů. Tam se bude sázet pamětní strom. Takže těch akcí bude celá řada,“ dodal Zahradníček.

zdroj: TV Západ

12.5.2016
Město Loket

Vítejte ve městě plném historie, kultury a cestovního ruchu.

Více informací ...
 
Karlovartský krajŽivý kraj