Město Loket

TV Západ: Hradní slavnosti letos ve znamení Karla IV.

TV Západ: Hradní slavnosti letos ve znamení Karla IV.

Hrad Loket se na víkend stal hlavním místem regionu pro středověké oslavy letošního výročí 700 let narození krále Karla IV. Pestrý program si nenechaly ujít tisíce návštěvníků.

„Tak je to pro nás tak, jak jsme se od začátku roku zapojili tím Silvestrem do oslav Karla IV., tak tyto tradiční slavnosti, které byly v minulosti jako slavnosti purkrabího Půty, tak jsme v letošním roce v rámci těch oslav pojali jako oslavy Karla IV., což i ten program tomu všemu odpovídá. Návštěvnost v letošním roce je naprosto enormní v Lokti. Všechny akce, které pořádáme, a návštěvnost hradu v průběhu celého roku dosahuje historických výsledků a stejně tak návštěvnost toho dnešního dne je naprosto výjimečná,“ neskrýval radost starosta města Zdeněk Bednář.

Zajímavý byl i program, který v Lokti připravili. Ve 13 hodin v sobotu i neděli vyrazil tradiční průvod městem plný dvořanů v čele s bubeníky a rytířem, který pouštěl hrůzu na všechny strany.

Na hradě už v té době panovala slavnostní nálada. Tu dotvářely stánky s občerstvením a suvenýry. Až za hradby se nesly tóny středověké hudby Musica Vagancium.

Oficiální zahájení programu nastalo s přivítáním Karla IV. s pěším turnajem na jeho počest.

Poté, co se předvedli udatní rytíři ze skupiny Armiger, následoval divácky atraktivní turnaj na koních. Ten si připravila skupina Štvanci.

Během celého dne nechyběl na hradě boží soud, kejklíř nebo ukázky katovského řemesla. Předvedli se také žatečtí trubači a ohniví divadelníci z Ignisu. Velkou pozornost upoutalo i středověké sokolnictví skupiny Teir.

Město ještě v letošním roce čekají dvě velké akce. Tou první bude vinobraní, které proběhne první víkend v říjnu. S ohledem na mimořádnou návštěvnost uvažují o rozšíření akce z hradu i do amfiteátru.

„Že by na jednu vstupenku byla návštěva jak amfiteátru, kde budou stánky a vinobraní, tak stejně tak na tom hradě, to je jedna akce. A poté rozsvěcení vánočního stromu. Totéž velmi velmi zajímavá akce nejenom pro Lokeťany, ale pro celé široké okolí, protože jsme dlouhodobě hodnoceni jako jedna z nejhezčích vánočních výzdob České republiky. A vánoční trhy zde na hradě v Lokti,“ pozval Bednář.

Letošní skvělou sezónu potvrzují i na hradě. Mají už kvůli návštěvníkům i prodlouženou otevírací dobu.

„Musím říci, že letošní návštěvnost je naprosto exkluzivní. Je vidět, že spousta lidí zůstala v Čechách na dovolených. Za první pololetí letošního roku máme návštěvnost o 15 000 lidí více než loni. A loni jsme měli, po té krizi návštěvnost 106 000 lidí. Letos jsem přesvědčený, že překročíme 120 000 návštěvníků na hradě v Lokti,“ odhaduje ředitel hradu Václav Lojín.

Pro město je vzrůstající zájem o jeho akce potěšující, ale také musí řešit technické problémy. Tím hlavním je nedostatek parkovacích míst.

„Loket není uzpůsoben této enormní návštěvnosti. Čili jsme přistoupili k tomu, že jsme vykoupili pozemky od Českých drah a od soukromníků. Dále jednáme se Správou železniční dopravní cesty k odkoupení dalších pozemků, kde bychom chtěli vybudovat další záchytná parkoviště a autobusy, které by návštěvníky přivážely při těchto akcích do města nebo na kraj té historické části by určitě pomohlo. Takto dál na příští rok nebo na příští sezónu to nemůžeme nechat, protože skutečně ta návštěvnost v tom letošním roce je naprosto výjimečná,“ uzavřel Bednář.

zdroj: TV Západ

16.8.2016
Město Loket

Vítejte ve městě plném historie, kultury a cestovního ruchu.

Více informací ...
 
Karlovartský krajŽivý kraj