Město Loket

TV Západ: Vinobraní letos využilo i amfiteátr

TV Západ: Vinobraní letos využilo i amfiteátr

Jubilejní desátý ročník vinobraní na v Lokti letos proběhl v sobotu 2. a neděli 3. října. Slavnosti se kromě hradního komplexu konaly také ve zdejším amfiteátru.

„My jsme letos rozšířili vinobraní i dolů do přírodního divadla. Návštěvníci, kteří skončí dnes na hradě v 19 hodin můžou pokračovat až do 22 hodin dole v přírodním divadle, kde pokračuje vinobraní s dalšími kapelami. Je to opravdu pestrý výběr kapel, dobrá muzika a dobré víno,“ shrnul ředitel hradu Václav Lojín.

Hradem se nesly tóny cimbálové muziky z Čejkovic. Představil se také folklórní soubor Dyleň z Karlových Varů. Pro milovníky rockové muziky přijeli zahrát mariánskolázeňští Stan and Tony Revival.

„A máme samozřejmě více vinařů, stále se to rozšiřuje. Každý rok jsme měli vyšší návštěvnost než loni. Doufám, že ta akce se už natolik zaběhla, že se bude opakovat i nadále,“ těší se Lojín.

Kromě široké nabídky vinařů z Moravy se představily také vinotéky, ale i Česká zemědělská univerzita.

Letošní trend domácí turistiky se projevil i na hradě Loket.

„Tento rok nemůžeme hodnotit jinak než fantastický, protože 14. září jsme přivítali stotisícího návštěvníka v letošním roce. Současný předpoklad je, že bychom mohli koncem roku dosáhnout 130 tisíc. Nejvyšší návštěvnost byla v roce 2007 před krizí, kdy bylo 114 tisíc návštěvníků. Tuto návštěvnost bohatě překročíme a je to obrovský unikát. My jsme tomu vyšli vstříc. My jsme prodloužili i návštěvní dobu v létě. Červen, červenec, srpen máme až do půl sedmé. Je vidět, že se nám to vyplatilo,“ myslí si Lojín.

Nejen prodloužená otevírací doba nebo zájem českých turistů měly vliv na úspěšný rok hradu.

„Jeden z důvodů je situace ve světě, druhý z důvodů je kurz koruny. Vrátila se část německé klientely, vrátila se část ruské klientely. Spousta lidí nemá kam jet, Češi zůstali v Čechách. Ta návštěvnost v letošním roce je naprosto fantastická,“ neskrývá nadšení Lojín.

Hrad Loket nabízí řadu zajímavostí. Například Hradní rotundu z 12. století jako samostatnou stavbu v severovýchodní části původního hradiště. Do roku 1966, kdy byla objevena, se ukrývala v tělese schodiště severního paláce. Je poměrně drobná, má pouze 3,6 m ve vnitřním průměru. Velkým lákadlem je také expozice útrpného práva. Pohybující se figuríny v životní velikosti předvádí několik způsobů mučení spolu s nervy drásajícím zvukovým doprovodem. Na hradě se koná také řada kulturních akcí. Nejbližší je koncert Záviše a Xaviera Baumaxy v pátek 7. října. Kompletní informace najdete na stránkách www.hradloket.cz.

zdroj: TV Západ

4.10.2016
Město Loket

Vítejte ve městě plném historie, kultury a cestovního ruchu.

Více informací ...
 
Karlovartský krajŽivý kraj