Město Loket

TV Západ: Ples zahájili ostrostřelci, zazpívali Savka – Gardner

TV Západ: Ples zahájili ostrostřelci, zazpívali Savka – Gardner

V zajímavých a členitých prostorách hradu Loket se v sobotu 25. února odehrál další reprezentační ples města. U vchodu do hlavního sálu příchozí obdrželi welcome drink od dvou hostesek a postupně zaplnili místa k sezení. Ze sálu s freskami, kde se tančilo, probíhal přenos zvuku i obrazu z kamery na televizi do hlavního sálu, aby měli lidé přehled. Po osmé hodině večerní zahájila úvodní skladbou skupina Timbre music.

Poté napochodovali na místo Loketští ostrostřelci. Po úvodním slově starosty města vypálili salvu na počest zahájení plesu. Mezi přítomnými nechyběla početná delegace z partnerského města Illertissen v čele s jeho starostou.

„Dovolte mi, abych vás všechny, co nejsrdečněji přivítal na tradičním plese města Lokte, Loketských městských lesů a hradu Loket. Dovolte mi, i když už to bylo řečeno, ale k tomu našemu plesu to patří, že žádné scénáře zde neprobíhají podle fóršriftu, takže začátek s přivítáním Němců proběhl,“ uvedl starosta Zdeněk Bednář.

Ostrostřelecké kluby po celé Evropě čítají miliony členů, v naší republice je pouze necelá desítka klubů. Ten loketský obnovil činnost v roce 2002. Jeho historie ale sahá mnohem dále. Ostrostřelci působili ve městech bez stálé vojenské posádky na ochranu proti vetřelcům.

„Loketští ostrostřelci jsou nejstarší ostrostřelecký sbor, o kterém je historická zmínka. Scházíme se minimálně jedenkrát měsíčně. Máme svoji klubovnu. Chodíme na pravidelné střelby. Pořádáme střelby, např. o krále střelců. Pokud si diváci všimnou, tak jedna z kolegyň měla šerpu, tzn. že vyhrála v loňském roce a je tedy po celý rok králem střelců,“ pochlubil se ostrostřelec poručík Pavel Žíha.

Kromě chladných a palných zbraní mají ostrostřelci i větší kalibry.
.
„My nemáme malé dělo, my máme velké dělo. Používáme ho také, ale je to náročné na přepravu. Samozřejmě pochopíte, že vystřelit tady v sále z toho děla, by vypadaly okna, možná i hrad by se zatřásl. Máme i tzv. hmoždíř, což bylo obléhací dělo,“ uvedl Žíha.

Velkým příslibem je objevená švabachem psaná kronika klubu, kterou už dva roky překládají dva členové a může sloužit jako velký zdroj informací o činnosti této dobové domobrany.

Ples města gradoval po desáté večer, kdy se na pódiu objevil zpěvák Tomáš Savka. Spolu s moderátorem večera Petrem Čimperou ohlásili i jedno překvapení. Ke společnému vystoupení vyzval Petra Zahradníčka z kapely Pestalozzi.

„Já jsem takhle nazval svoji první desku. Na skupině Pestalozzi jsem odkojený, protože pocházím tady kousek za rohem od Horního Slavkova. Pestalozzi prostě byla a je nejlepší skupina v západních Čechách a nejen tam. Prostě aspoň jedna písnička od nich na mé desce nemohla chybět,“ vyznal se Savka.

zdroj: TV Západ

1.3.2017
Město Loket

Vítejte ve městě plném historie, kultury a cestovního ruchu.

Více informací ...
 
Karlovartský krajŽivý kraj