Město Loket

Filip Koryta představí v Lokti „mix poezie a boxu“

Filip Koryta představí v Lokti „mix poezie a boxu“

V sobotu 1. dubna se v loketské Galerii Cafe uskuteční nevídaná událost: v prostorách kavárny dojde k bitvě mezi básníky, tzv. slam poetry. Vstupné je dobrovolné a začátek se plánuje na 19. hodinu. Více se dozvíte v rozhovoru, který jsme udělali s organizátorem akce Filipem Korytou, jehož můžete znát například z hudebních skupin Friday či diCaprio.

Filipe, co si mají nezasvěcení představit pod pojmem slam poetry?
Nejjednodušší verze je ta, že jde o soutěž v recitaci básniček. Často se o slamu také mluví jako o uměleckém žánru kombinujícím prvky poezie a divadla – primárně totiž kráčí o interpretaci autorského textu, čímž se dostáváme k tomu, že slamer (ten, co dělá slam) se nezbytně musí prezentovat vlastním materiálem. Text musí být natolik sugestivní, aby vzbudil co největší ohlas v publiku, jež je jediným porotcem.

O osudu večera tedy rozhodují samotní diváci?
Přesně tak.

Jak ses ke slam poetry dostal ty?
Tak dlouho mi okolí tvrdilo, že bych měl dělat slam poetry, aniž bych tušil, oč se jedná, až jsem si řekl, že bych konečně mohl zjistit, do čeho mě moji blízcí i neblízcí tlačí. No a na první pohled/poslech/omak jsem se zamiloval a teď bez toho nemůžu žít.

Co musí člověk udělat, aby se stal slamerem?
Myslím si, že bohatě stačí touha něco sdělit, vyjádřit se, a to na jakékoli téma. Následně se ozvete někomu z organizátorů (kdo hledá, najde) a pak už to jde samo (přirozeně pokud se osvědčíte).

Na co se můžeme na apríla v Lokti těšit?
V Lokti představíme zbrusu nový formát slamových večerů, půjde o tak zvanou Slam poetry arénu. Já ji označuji za takový mix poezie a boxu: v onom pomyslném boxerském ringu se utká pouze dvojce slamerů, přičemž každý se prezentuje pěti texty; ten, který získá více bodů, vyhrává. V onen den budu o přízeň bojovat já, a to proti Anatolu Svahilcovi, mistrovi ČR ve slam poetry pro rok 2014.

Facebooková událost: https://www.facebook.com/events/1395890417157695/

SLAM POETRY ARENA
Máte rádi box? A poezii? A co takhle obojí najednou? Že to nejde?! Přesvědčíme vás o opaku! Slam poetry arena je zbrusu nový koncept večerů slam poetry (onoho stále populárnějšího žánru na pomezí divadla a poezie), v němž se vám vždy představí pouze dva performeři, již se v pěti kolech utkají v boji na život a na smrt. Garantujeme intenzivnější, napínavější a nemilosrdnější zážitek než na běžných exhibicích. Žádné rekvizity, žádný časový limit, nýbrž jen a pouze slova! Vyhrát může jenom jeden a je to samozřejmě ve vašich rukách…

Autor: Mgr. Kristian Šujan
Zdroj: Domorodci.cz

28.3.2017
Město Loket

Vítejte ve městě plném historie, kultury a cestovního ruchu.

Více informací ...
 
Karlovartský krajŽivý kraj