Město Loket

Do Lokte míří Leoš Mareš, za parkování si návštěvníci připlatí

Do Lokte míří Leoš Mareš, za parkování si návštěvníci připlatí

Rozhovor se starostou Lokte Zdeňkem Bednářem o parkování ve městě, které se stalo letní kulturní Mekkou celého Karlovarského kraje.

Loket tento víkend zahajuje letní sezónu – otevře se Malá scéna s kapelami na náměstí, následně amfiteátr ovládne akce Evropy 2 s Leošem Marešem. Jak to bude letos s parkováním?

Už nemůžeme nechat organizaci parkování tak jako v minulém roce ve Sportovní ulici pouze na fotbalistech, při řadě akcí to skončilo fiaskem. Město se tentokrát rozhodlo, že si kompletně vezme parkování na starosti samo, abychom si zjistili možnosti a využití našich parkovacích ploch.

Kde všude řidiči zaparkují?
První parkoviště bude vedle benzinové pumpy a další na Robiči. Obě budou zpoplatněna částkou sto korun, protože jsou nejblíže centru a je tedy logické, že musí být nejdražší. Náměstí od 10 hodin uzavřeme a zvýšíme dozor nad dodržováním tohoto zákazu. Velmi aktivně k zahájení sezony přistoupila i policie, která posílí hlídku.
Další parkování bude směrem na Supí potok, kde bychom taktéž chtěli řidiče od hlavní silnice navádět. Další plocha, která by měla být využita naplno, ne jenom částečně, bude ve Sportovní ulici vedle fotbalového hřiště. Dokončujeme také terénní úpravy na parkovišti v Nádražní, tzv. bývalé ploše u pana Melzocha. V malé části u hřbitova u pana Fůry by se v případě velkého množství prodaných vstupenek do amfiteátru na akci Evropy 2 také dalo stát. V současné době ale tuto plochu nemůžeme využít naplno kvůli zemědělci, který zde má zaseto. Z hlediska zákona musíme počkat do konce září, až plochu uvolní, a to kvůli agrotechnické lhůtě.

A co návštěvníci přijíždějící z Plzně a Horního Slavkova?
Proběhlo jednání se Správou železniční dopravní cesty o využití Loket předměstí. Tady jsme se zatím nedohodli na tom, kolik tam musíme nechat volné plochy k využití SŽDC. Pokud by došlo ke konsensu, tak během dalších akcí můžeme návštěvníky od Horního Slavkova a Plzně již navádět směrem na zdejší parkoviště.

Jaká další opatření chystáte?
Dokoupíme značky, stejně jako to mají v jiných kulturních městech. Pro velké akce typu Vinobraní, Letní slavnosti či Vánoční trhy máme předjednáno s policií, se Silničním správním úřadem a s Krajskou správou a údržbou komunikacím že by se od autobusového nádraží směrem ke křižovatce u Čertova mlýna tato komunikace zjednosměrnila. Vešlo by se sem přes 200 aut, asistovali by hasiči.

Jak policie vnímá kulturní metropoli Loket oproti ostatním městům?
Měli jsme jednání s ředitelem okresní oddělení policie v Sokolově, i s místním velitelem v Lokti. Loket má policie vyhodnocený jako jedno z těch nejvíc nenavštěvovaných míst v Karlovarském kraji. Policii bych proto chtěl poděkovat, že k celé záležitosti s parkováním přistoupila velmi aktivně. Dochází ke koordinaci policie a organizátora koncertů, abychom podle prodaných lístků mohli přijímat opatření operativně.

Došlo v minulosti k nějakým konfliktům kvůli parkování?
V řadě případů jsme před našimi obyvateli vypadali jako hlupáci, ale nebylo to vinou města. Například vzpomínám na situace, kdy hasiči stáli na mostě a někteří agresivní návštěvníci Lokte prostě nedbali jejich výstrah k vjezdu.
Přijali jsme právě i proto opatření, že se bude vybírat parkovné na odstavných plochách, protože není možné mít s tím pouze náklady. Částečně tím možná dojdeme k tomu, že si někteří návštěvníci řeknou, že lepší než platit za parkovné je vzít si taxíka anebo se domluvit s přáteli, aby pro ně po koncertě přijeli.

Zjišťoval jste si, jak to mají v jiných městech při podobně velkých akcích?
Ano, například na Autodromu v Mostě jsem zaplatil 350 korun a šel jsem z travnaté plochy půl hodiny k tribunám. Chceme získat i nějaké zkušenosti z Českého Krumlova, kde také nemají lidé problém jít od parkoviště do centra větší vzdálenost. V jiných městech to zkrátka funguje a i my k tomu musíme přistoupit razantně.

Jak vnímáte do budoucna nápad na úplné uzavření náměstí během celého roku pro auta?
Bude to na rozhodnutí celého zastupitelstva. Na jedné straně podnikatelé a vlastníci restaurací už dnes, když se o tom začíná hovořit, říkají, že tím dopadneme jako v Sokolově na Starém náměstí. Na druhé straně obyvatelé města, kteří tady žijí a platí řádně parkovací karty, tak v řadě případů nemají kde zaparkovat. Je to citlivé téma, které bude od příštího roku před námi. Podle mého je to podmíněno vybudováním právě parkovacích ploch, poté o tom můžeme dál diskutovat.

Co byste vzkázal obyvatelům, ale i návštěvníkům, kteří se o víkendu chystají do Lokte?
Obyvatele našeho města bych chtěl vyzvat ke kompromisu, požádat také o trpělivost a shovívavost. Návštěvnost nás předčila. Lokti, tím jak došlo k různým teroristickým útokům ve světě, enormně stoupá návštěvnost. Třeba na hradě Loket byla návštěvnost v dubnu o tři tisíc lidí vyšší než v minulém roce ve stejné době.

Návštěvníkům bych chtěl vzkázat, že máme zájem o to, aby k nám jezdili, jsme za to velice rádi a vážíme si toho. Vítejte v Lokti! Ale dodržujte pravidla, která jsou v České republice v exponovaných centrech, ale i ve světě naprosto běžná a turisté je akceptují. Tato situace bude muset zavládnout i v Lokti, protože nemůžeme pouze tleskat a nechat doplácet naše občany na to, že někdo nechce ujít od svého zaparkovaného auta deset minut pěšky.

Autor: Mgr. Kristian Šujan
Zdroj: Domorodci.cz

19.5.2017
Město Loket

Vítejte ve městě plném historie, kultury a cestovního ruchu.

Více informací ...
 
Karlovartský krajŽivý kraj