Město Loket

V Lokti přejmenovali ulici Sklenářskou na Sobotovu

V Lokti přejmenovali ulici Sklenářskou na Sobotovu

Malebná Sklenářská ulice v Lokti se bude nově jmenovat Sobotova. Na čtvrtečním zasedání o tom rozhodli představitelé města Lokte. Zastupitelé tak chtějí vyjádřit úctu zesnulému knihaři Janu Sobotovi.

„Rodina dala souhlas a i s lidmi, kteří tam bydlí je to vyřešené. Osobnost Jana Soboty přesahuje rámec regionu, republiky i Evropy," sdělil starosta Lokte Zdeněk Bednář. Ne všichni ale se změnou ze začátku souhlasili. Někteří zástupci z řad veřejnosti vyjádřili i odlišné názory. „Myslím si, že by si to asi ani nepřál. Určitě by bylo lepší tam dát pamětní desku," komentoval Zdeněk Dvořák.

„Bylo to Honzovo přání, možná to vypadá urychleně, ale čas to nevyřeší. Své rozhodnutí měnit nebudu a dávám hlasovat o přejmenování. Ta ulice si o to vysloveně říká," reagoval Bednář. V prvním hlasování se však jen sedm zastupitelů rozhodlo pro, šest se zdrželo. Téměř na konci zasedání se ovšem o přejmenování ulice opět začalo diskutovat.

„Návrh neprošel jen těsně. Přijde mi to jako povinnost, protože to byl můj kamarád. Mrzí mě, že se šest lidí zdrželo. Vyvolávám proto hlasování znovu," uvedl místostarosta Petr Zahradníček. „Je to citlivé téma, ale já se zdržím znovu. Je to skutečně rychlé. Líbil se mi mnohem více plán s pamětní deskou," sdělil zastupitel Patrik Stangar. K němu se připojil i radní Lubomír Stehlík.

 „Tu úctu a čest si rozhodně zaslouží, ale za každou cenu to takhle tlačit způsobí, že z toho bude jen fraška," uvedl Stehlík.
 Zasedání ovšem přineslo jasný výsledek: devět zastupitelé nakonec definitivně hlasovalo pro změnu názvu. Sklenářská ulice se tak nově jmenuje Sobotova.
 Loket vděčí manželům Janu a Jarmile Sobotovým, profesionálním knihvazačům za expozici knižní vazby.

Do města se z emigrace vrátili před deseti lety a ve společném prostoru knihovny soustředili sbírku knižních vazeb od svých kolegů z celého světa. Nejstarší exponát byl z asi 15. století, nejcennější jsou ale některé ze současných děl. Například Philip Smith svou práci hodnotí i na 18 000 liber.

6.6.2012
Město Loket

Vítejte ve městě plném historie, kultury a cestovního ruchu.

Více informací ...
 
Karlovartský krajŽivý kraj