Město Loket

Bravo! Aplaudovalo publikum Rusalce, brigádníci řešili incidenty s arogantními Němci

Bravo! Aplaudovalo publikum Rusalce, brigádníci řešili incidenty s arogantními Němci

Vrcholné dílo Antonína Dvořáka, pohádková opera Rusalka, ovládla v pátek a v sobotu loketský amfiteátr. Událost to byla velkolepá, o čemž svědčí zejména stovky prodaných vstupenek a především bouřlivé ovace po skončení každého ze dvou představení. Ani 11. ročník Loketského kulturního léta se však neobešel bez potíží s lidmi, kteří pravděpodobně ještě nedávno viseli v korunách stromů amazonského pralesa.

PÁTEK
Zamračené nebe nad Loktem už v odpoledních hodinách napovídalo tomu, že Rusalka, Vodník, Ježibaba a další hlavní postavy opery, včetně diváků, večer zmoknou. A předpověď se bohužel naplnila. Hned po úvodním zahájení, které obstaral hlavní pořadatel Jan Ježek spolu se starostou Zdeňkem Bednářem, se rozpršelo a déšť bičoval návštěvníky i protagonisty až do úplného konce. „Škoda toho počasí. Byla navíc i ukrutná zima, ale představení se vyvedlo na výbornou,“ komentoval starosta.
V podhradí na druhé straně naproti amfiteátru hlídali najatí brigádníci, jako každý ročník v charakteristických bílých tričkách, pronajaté prostory. „Cestou kolem koz po cyklostezce můžete projít pouze do 21 hodin, teď už se tady z toho stává soukromý pozemek, takže tudy nemůžete,“ uvedl jeden z brigádníků směrem k přicházejícím Čechům, kteří byli značně posilněni alkoholem. „My tamhle kousek bydlíme. Prostě jdeme,“ sdělila skupinka čtyř mužů a bez okolků pronajatým prostorem prošli. Bohužel ani jeden z nich nespadl do řeky. Další incident se odehrál při třetím dějství opery, a to když brigádníci už v dálce spatřili opět čtyři osoby, tentokrát v barevných pláštěnkách. Bylo jasné, že jde o návštěvníky amfiteátru, kteří už nevydrželi déšť. Ovšem jejich chování nemohl nikdo z nich čekat!
„Tady máme lístky, takže nás pusťte. Bydlíme v Penzionu Ve Skále,“ křičel agresívní německý důchodce směrem k brigádníkům. „Pochopte, že jste na soukromém pozemku a tím, že projdete, budete rušit diváky naproti. Lístky tady neplatí, máte být v amfiteátru,“ sdělil Stanislav Antoš. Ani jazyková vybavenost českých pracovníků však nestačila německé aroganci a agresivitě. „Vůbec mě to nezajímá, das ist mir egal,“ halekal, pravděpodobně nemocný, Němec. „Ještě chvíli řvěte a budeme muset zavolat policii,“ snažili se o uklidnění situace brigádníci, ovšem marně. Němečtí penzisté se rozhodli projít a nikdo jim v tom nemohl zabránit. „Aspoň vidíte, jak se lidi, ať už jsou z Čech nebo ze zahraničí chovají. Vůbec si neváží kultury, která se tu pro ně dělá,“ uvedl Miloš Rybař, který měl i letos brigádníky na starost. Jejich stanoviště byla po celém okolí přírodního divadla, nejkomplikovanější sektor se však opět ukázal ten v podhradí.
„Hodně mě překvapilo, že jsme dostali pouze 200 korun na den, to je, myslím si, hodně málo na to, že musíme stát v dešti až do půlnoci,“ sdělila brigádnice Pavlína Meszarosová.

SOBOTA
Sobotní Rusalka se obešla bez deště, ovšem o incidenty znovu nebyla nouze. A to hned v začátku. „Pod skálou vám tam stojí ženská, nemá tam co dělat,“ volal z mostu Rybař a brigádníci museli konat. Při komunikaci se starší dámou se ukázalo, že mluví německy. „Kde máte šéfa? Nevím, proč bych tady nemohla stát,“ nechápala turistka, avšak bez závažnějších scén opustila pronajatý prostor. O přestávce po 1. dějství problémy gradovaly, tentokrát s Češkami v šusťákách. „Kdo si jako může pronajmout pozemky u řeky? Jenom procházíme,“ snažila se vyvolat konflikt jedna z žen. S tou se brigádník Kristián Šujan nechtěl hádat, když viděl její špinavé boty a rozlomený hlas poukazující na její nevyrovnanou osobnost. „Madam, až budete mít peníze, můžete si to tu také pronajmout. Snažím se vám slušně vysvětlit, že sem prostě nemůžete. Jestli tam i přesto půjdete, musím na vás zavolat policii, což vy asi stejně nechápete, že?“ komentoval Šujan. „My jen procházíme,“ reagovaly evidentně blouznící „šusťákovky“, a i přes všechna naléhání a vstřícnost brigádníků obě prošly s arogantním výrazem ve tváři.
Statisticky pouze jedna čtvrtina lidí pochopila, že po cyklostezce kolem podhradí nemůže. Zbylí lidé, zejména opilí Češi a arogantní Němci například vůbec neporozuměli, na co je výstražná páska a proč se jedná o pronajaté prostory. Pozoruhodností je, že Češi nerozuměli česky a Němci nerozuměli německy, a to ani mezinárodním slovům jako stop, policie či privát.
V amfiteátru zatím orchestr zahrál poslední tóny. Rusalka skončila. „Bravó,“ aplaudovaly stovky lidí a pochvalný potlesk nebral konce. „Jako každý rok to byl nezapomenutelný zážitek. Jezdí sem lidé z celého světa a pokřik bravó, myslím, mluví za vše. Obdivuji všechny herce, hudebníky, ale také brigádníky, protože bez nich by to nešlo,“ zmínila Zuzana Kratochvílová ze Sokolova. Po zhasnutí reflektorů a stažením pomyslné opony bylo všem jasné, že letošní ročník oper skončil a musí se uskutečnit i příští rok. Držte pořadatelům palce. Jo, a podle posledních informací jsou narušitelé Rusalky opět zpátky na stromech. Další dobrá zpráva!

autor: Kristián Šujan
zdroj: Domorodci

23.7.2012
Město Loket

Vítejte ve městě plném historie, kultury a cestovního ruchu.

Více informací ...
 
Karlovartský krajŽivý kraj