Město Loket

TV Západ: Na zahájení sezóny byl představen historický kroj

TV Západ: Na zahájení sezóny byl představen historický kroj

Královské město Loket zahájilo o uplynulém víkendu svou kulturní sezónu. Návštěvníkům kromě programu nabídlo možnost na vlastní oči vidět znovuobnovený loketský historický kroj.

V pátek 29. května zahájili v Lokti novou kulturní sezónu. Koncert Věry Špinarové a Vašo Patejdla v amfiteátru předcházel sobotnímu hlavnímu programu. Na něm se od 13 hodin konalo slavnostní zahájení.

„Město zahájilo sezónu jako tradičně již, a to je ZUŠ Band, který celou sezonu odstartuje, protože to je kulturní a turistická sezona, dále klasicky loketští ostrostřelci, ti dali tu definitivní tečku za zahájením kulturní sezóny. Plus partnerské město Illertissen opět čtvrtým rokem zde s jejich stánkem specialit z tohoto partnerského města. To co je premiéra dnešního dne, tak je tento slavnostní loketský kroj, který jsme pro tuto příležitost připravili,“ shrnul hlavní body zahájení starosta Zdeněk Bednář.

Představení loketského kroje předcházely dlouhé přípravy.

„Trvalo to velmi dlouho, protože než jsme se vůbec rozhodli, že to uděláme, poté když už jsme se rozhodli, že do toho půjdeme, tak trvalo velmi dlouho najít výrobce pro štrupny nebo podkolenky, které už se nevyrábějí nebo tyto ozdoby, takže to trvalo velmi dlouho. Celková doba byla zhruba rok a půl,“ spočítal Bednář.

A slova starosty potvrzuje i člen Spolku mladých historiků, který na slavnostech předváděl tento úbor.

„Opravdu jsme měli obrovský problém sehnat někoho, kdo nám uplete podkolenky. Tímto bych chtěl strašně moc poděkovat paní Daně Chlupové z Lokte, která se toho zhostila vynikajícím způsobem a vyšla nám vstříc a udělala takovéhle úžasné podkolenky. Stejně tak bych chtěl poděkovat paní Kavanové z Kynšperka nad Ohří, která nám ušila tento úžasný oblek. V neposlední řadě bych chtěl poděkovat panu Mosebachovi, který nám pomohl s doplňky, které sehnal a které jsou originální a které sehnal v Německu. Co se týče Egerlandského muzea, tak se koukal na tu historii a vlastně ten byl tím, kdo nám vnukl tu první myšlenku, abychom ten loketský kroj opět obnovili,“ vzpomněl za spolek mladých historiků Jaromír Ungr.

Loketský kroj je prý velmi pohodlný na nošení.

„Každý nosíme obleky a ne každý se v tom cítí. Nicméně v tomto kroji, v tomto oblečení, který je vzdušný, je příjemný na těle. Jste v něm za dvě minuty oblečen. Je to opravdu něco skvělého a úžasného,“ pochvaloval si Ungr.

Výroba kroje si vyžádala okolo 6 tisíc korun za jeden včetně bot. Oblečení nese znaky egerlandského typu kroje a má několik částí.

„Skládá se to ze saka, z šátku, pak důležitou věcí je tenhleten knoflík, kterému se říká Huas´n-oa(n)-thou-tra a tříčtvrťáky,“ ukázal další člen spolku Daniel Šťastný.

Ke kroji patří také pletené podkolenky a kvalitní boty. Nejen objevování a dodržování tradic vedlo k myšlence znovuobnovení loketského kroje, ale i důvody mnohem prozaičtější.

„My jsme si to pořídili hlavně, protože je to pohodlné. Člověk se v tom výborně cítí, může v tom tančit a může to nosit na jakoukoliv společenskou událost, na plesy, pokud se děje něco takového. A je to pohodlné oblečení, je to pohodlnější než oblek,“ vyzdvihl kroj Šťastný.

Slavnostní odpoledne pokračovalo dalšími vystoupeními na malé scéně na náměstí. Večerní program zajistil v amfiteátru Cirk La Putyka. Ten je hlavním tahákem pro návštěvníky ze širokého okolí.

„Samozřejmě že to bude opět amfiteátr, který bude velmi zajímavý. Novinkou je, že jsme připravili tady tu malou scénu, která bude na náměstí každý víkend - sobota, neděle. Zde budou vystoupení, plus jsme rozšířili na hradě návštěvní hodiny do sedmi hodin. A s koncerty se mohou návštěvníci seznámit na stránkách Lokte,“ pozval na web města jeho starosta Bednář.

Město se nespoléhá jen na kulturní program amfiteátru a hradu. Mají se v letošním roce rozšiřovat návštěvnické okruhy. Investice také soustředí na příjezdové cesty a po již získaném souhlasu Zastupitelstva města bude usilovat o zapsání hradu na seznam národních kulturních památek.

zdroj: TV Západ

1.6.2015
Město Loket

Vítejte ve městě plném historie, kultury a cestovního ruchu.

Více informací ...
 
Karlovartský krajŽivý kraj