Město Loket

Autorské čtení Jaroslava Doliny v loketské knihovně

Autorské čtení Jaroslava Doliny v loketské knihovně

Ve čtvrtek 4. června 2015 proběhlo v Městské knihovně v Lokti autorské čtení povídkového souboru Kolínkář Jaroslava Doliny. Loketský rodák a provozovatel Archy Loket se po vážné nemoci vrátil do běžného života a rozhodl se o svých zkušenostech sepsat knihu. „K napsání povídek mě vedla životní zkušenost po mém ekonomickém a zdravotním kolapsu. Po návratu do reálného života je potřeba se s touto negativní zkušeností pozitivně vyrovnat. Dokud mluvíme a píšeme, tak žijeme,“ říká  Jaroslav Dolina. Jeho počin inspiroval také skladatele Alexe Šipoše, který čtení hudebně doprovázel.

Autor: Mgr. Kristian Šujan
Zdroj: Domorodci.cz

 

Jaroslav Dolina – Evropan

Můžete podotknout, kdo v Evropě není. V této době se lámou hranice, kde Evropa vlastně je a kde není. Ve válce Ukrajina versus Rusko jde o hranice Evropy a o hranice lidské svobody v Evropě. Jenže žiji v zemi, kde se bojí politika nahlas říci, že jsme Evropané, tak jsem se rozhodl, že se k evropanství přihlásím alespoň já, když už se nyní mohu také přihlásit v evropských Františkových Lázních k internetu. Jsem na léčebném pobytu a na recepci mi řekli, že mě zítra připojí přes modem k internetu – to také obratem splnili, tak to znamená, že jsem v té západní části Evropy, kam patřím a chci patřit, na rozdíl od některých vyznavačů ruského východu.

Asijský východ, který jsem měl možnost poznat osobně, se s tím ruským nedá srovnávat, je totiž vyspělejší, zejména pak ten japonský, tím jsem doslova okouzlen. Nikdy nezapomenu na šestnáctichodové a zdravé večeře v kimonech a na to, jak se snažili naši politici opít japonskou gejšu, která nakonec opila je. Po předstíraném opileckém pádu ze židle se zvedla, usmála a s lehkým úklonem se rozloučila s naší totálně opilou politickou delegací, která pila whisky místo čaje.
Tato cesta čaje mě dovedla až do úžasných českých lázní v těsné blízkosti německých hranic, kde se cítím bezpečně. Dnes platí, čím dále od Ruska směrem na západ, tím lépe. Při natáčení s německou SAT 1 a s jejich moderátorkou, se kterou se skvěle pracovalo, vyhodnotili Františkovy Lázně jako skutečný lázeňský unikát.
V souvislosti se současnou okupací Ukrajiny Ruskem myslím, že je třeba se k evropanství skutečně hlásit, pro mě jsou Ukrajinci Evropané, nikoliv Asiaté a jejich zemi by měl agresor navždy opustit.
Do lázní mě dovezla žena, která mi krásně připravila všechny věci a půjčila počítač, abych mohl dopsat svoji vysněnou knihu povídek a glos z doby, kdy jsem byl ještě aktivním novinářem.
A s láskou mě odevzdala do péče místního personálu.

4.6.2015
Město Loket

Vítejte ve městě plném historie, kultury a cestovního ruchu.

Více informací ...
 
Karlovartský krajŽivý kraj