Město Loket

TV Západ: Na hradě byla podepsána spolupráce s městem Lauf

TV Západ: Na hradě byla podepsána spolupráce s městem Lauf

Memorandum o vzájemné spolupráci měst Loket a německého Laufu podepsali zástupci radnic na hradě Loket v pátek 14. srpna.

„Memorandum se týká vzájemné kulturní a společenské spolupráce a rozvoji partnerských vztahů mezi našimi dvěma městy Laufem a městem Loket. Je to založeno na základě společné historie, a to je 700 let od narození Karla IV., který měl historicky vztah jak k Lokti, tak k Laufu. To je ten spojující můstek mezi našimi dvěma městy,“ přiblížil starosta Lokte Zdeněk Bednář.

Šestadvacetitisícové město ve středních Francích v Bavorsku - Lauf an der Pegnitz - se stejnojmenným hradem, který nechal postavit Karel IV., není pro návštěvníky z Čech daleko.

„Je to velmi blízko. Jsme tady v Evropě blízko vedle sebe. Můžete jet evropskou cyklistickou stezkou, můžete jet autem směr Norimberk, můžete jet vlakem a vystoupit přímo v Laufu,“ popsal starosta bavorského města Benedikt Bisping.

Německá delegace přivezla do Lokte maketu jejich královského hradu, pro kterou se bude hledat odpovídající umístění.

„Je to zajímavé v tom, že tam mají velmi význačnou místnost - erbovní sál, který je zajímavý tím, že velké množství českých rodů má svoje erby zde v tomto erbovním sále umístěny. Toto my všechno nabídneme později i občanům Lokte. Jednak z hlediska vzájemných návštěv, čili budeme uskutečňovat některé návštěvy autobusové nebo výlety našich obyvatel do města Lauf za účelem poznání, rozšíření kulturní spolupráce. Zrovna tento erbovní sál je tím tahákem, který by mohl být velmi zajímavý,“ míní starosta Bednář.

Jednou z plánovaných akcí je letošní Silvestr, po které nastane rok výročí 700 let od narození Karla IV. Města hodlají tento večer společně oslavit v loketském amfiteátru. Konkrétní bude také spolupráce na tematické výstavě.

„Protože tak jak nám stát vrátil tyto sbírkové předměty, tak je tam velké množství sbírkových předmětů, které se vztahují k historii Karla IV. A my bychom se velice rádi o tyto předměty podělili z hlediska výstavy ve městě Lauf a obráceně zase město Lauf ty předměty, které se vztahují ke Karlu IV., tak bychom uskutečnili výstavu zde na hradu Loket,“ naznačil plány Bednář.

Celé oslavy a spolupráce je ve stadiu příprav. Do nich se zapojuje i Karlovarský kraj a magistrát města Karlovy Vary.

zdroj: TV Západ

24.8.2015
Město Loket

Vítejte ve městě plném historie, kultury a cestovního ruchu.

Více informací ...
 
Karlovartský krajŽivý kraj