Město Loket

TV Západ: Slavnosti purkrabího Půty oživil rytířský turnaj na koních

TV Západ: Slavnosti purkrabího Půty oživil rytířský turnaj na koních

Správce hradu Loket z doby husitské, purkrabího Půtu, si o víkendu připomněli dvoudenními slavnostmi. Atraktivní program sliboval zajímavé zážitky.

Na loketských slavnostech bývalého hrozivého pána Půty nás přivítal u vchodu do hradu milý divadelník a průvodce. Důvod ke spokojenosti určitě měl. Pěkné počasí totiž po oba víkendové dny přilákalo davy návštěvníků.

"Vítám vás všechny na hradě Loket. Jedná se o 21. historické slavnosti. Jmenují se Slavnosti purkrabího Půty. A už klasicky se odehrávají v srpnu na hradě Loket. Těšit se návštěvníci mohou na klasické věci, které tu jsou už léta známé, jako jsou trhovci, řemeslníci, kejklíři, divadlo, muzikanti, šermíři. To všechno samozřejmě na hradě máme. Ale dovolil bych si diváky pozvat na úplnou novinku. A tou jsou rytířské turnaje na koních. Myslím si, že to je v západních Čechách úplně poprvé, co takovouto show můžeme vidět a je to právě u nás na hradě v Lokti," pozval všechny divadelník Viktor Braunreiter.

Nejen na hradě, ale i na loketském náměstí bylo na co se koukat. Své stánky zde měli trhovci a děti se mohly projet na koních. A nechyběl tradiční průvod městem, při kterém provolávali slávu svému krutému vládci.

"Město se spolupodílí především tím, že je vlastníkem hradu, takže celou organizaci slavností má na starosti hrad a dělá to už léta dobře a není důvod si na něco stěžovat. Naopak, město se snaží rozvinout tak, aby slavnosti nebyly jen na hradě, ale návštěvníci si mohou všimnout, že jsou trhy i na náměstí, a to je doplněk města i ještě k počinu hradu," komentoval akci místostarosta Lokte Petr Zahradníček.

Pestrý program a atrakce čekal na návštěvníky akce v útrobách hradu a na jeho nádvoří a na scéně po hradem. Ve věži své kejkle prováděl alchymista, který suchým humorem pobavil. Na nádvoří byla k vidění výroba loutek, kovářská i truhlářské dílna. Včelaři kromě medu nabízeli i medové pivo. Nemohlo chybět i občerstvení a taverna. Přípravy nebyly jednoduché.

"Celé to má na krku kulturní referentka Žižková, která již půl roku běhá po celém městě a širokém okolí a volá o pomoc, protože samozřejmě neví kudy kam," směje se Braunreiter.

V sále probíhaly po celý den pohádky nejen pro děti, které je zapojily do hry. Na nádvoří hradu své umění předváděl kouzelník Mandragor, vyhrávala středověká Muzika Vagantium a souboje sváděli šermíři z Equites.

Na scéně pod hradem hrála dobová hudba Arcus a bili se Burdýři. Přihlížející pobavil kejklíř Lukáš nebo taneční reje skupiny Hortus Gratiae. Sokolnické ukázky dravců obstaral Teir.

Vrcholem dne pak byly rytířské turnaje na koních. Na bílém lipicánovi přijela paní Anna z Rožmberka, na vraníku Robert ze Šumburku. Jako při každých správných slavnostech nemohl chybět pestře oděný šašek a zbrojnoši. Nejprve probíhalo házení na terče a střelba z luku ze země a pak z koně.

Pak se terč zmenšil a na úplný závěr proběhla střelba na živý cíl, kdy se zbrojnoš schoval za terč. Stuhu vítězství na svůj prapor získala Anna.

"V nejbližší době budou pokračovat akce v amfiteátru v Lokti. Jednak to bude metalfest, pak tam ještě nějaké další koncerty budou. A na počátku září, první víkend, bude folklórní festival souborů. To bude jedna neděle, která je vždy taky s velkým nadšením přivítána. To sem jezdí návštěvníci z Varů, jsou to vesměs folkloristé. A pak jsou tradiční akce, které nás čekají na hradě, což je třeba vinobraní," pozval na další program Zahradníček.

13.8.2014
Město Loket

Vítejte ve městě plném historie, kultury a cestovního ruchu.

Více informací ...
 
Karlovartský krajŽivý kraj