Město Loket

TV Západ: Průmyslová škola slavila 60 let výročí

TV Západ: Průmyslová škola slavila 60 let výročí

Od založení Střední průmyslové školy v Lokti uběhlo už šedesát let. O minulém víkendu si absolventi mohli připomenout, jaké to bylo, když v lavicích seděli oni.

Loketská průmyslová škola byla v roce 1954 založena jako hornická. Postupně procházela výraznou proměnou. Celou historii si v sobotu sedmadvacátého září mohli připomenout všichni, kteří se oslav k šedesátému výročí jejího založení zúčastnili.

„Pak prošla transformací přes školu strojírenskou, pak se zde vyučovaly obory management a v dnešní době máme dva stěžejní obory – to je obor stavebnictví a informační technologie,“ popsala proměnu školy její ředitelka Dana Krulišová.

Průmyslová škola poskytla vzdělání mnoha obyvatelům regionu, ale i lidem z dalších míst republiky.

„Můžeme říci, že naší školou prošlo tisíce studentů. Řada z nich je velice úspěšných, potkáváme se na velice významných postech,“ uvedla ředitelka.

Absolventi si prošli školu, aby si připomněli své třídy a důvěrně známá místa.

„Ukážeme učebny, třídy, dílny, pokocháme se našimi pracemi, které naši žáci zhotovují v různých odborných hodinách,“ řekla Krulišová.

Nejen u nalévání čaje z várnice ve školní jídelně si absolventi zavzpomínali na krásné, ale i krušné chvíle dospívání.

„Máme meníčko, které se skládá ze zvěřinového guláše, který sponzorují loketské městské lesy, nebo naši vyhlášenou svíčkovou a pro ty, kteří si nevyberou z omáček, máme připraveno kuře a brambor,“ popsala ředitelka.

„Pilovali jsme krychličky a jehlánky, to takové základní kovoobráběcí práce,“ zavzpomínal absolvent Josef Kučera.

K panu Kučerovi se přidal jeho spolužák Bohumír Staněk.

„A přešli jsme sem a tady také nebyly dílny strojařské, protože tady byla jen hornická průmyslová škola, obor ruda a uhlí. A přišli strojaři, tak znova všechny dílny, všechny stroje stavět a tak dál. Užili jsme si moře trablí.“

Se svými spolužáky se schází pravidelně.

„My jako kolegové nebo spolužáci se scházíme každý rok. Protože už je nám hodně let a bohužel už nejsme všichni. Máme dobré vzpomínky, my jsme byly prima parta,“ řekl Kučera.

Školství se podle Bohumíra Staňka za šedesát let hodně změnilo. Hlavně co se týká učiva na průmyslových školách.

„Současní absolventi jsou velmi dobří v informační technice, ale klasická strojařina, jako kreslit manuálně na rýsovacím prkně, to se moc neučí.“

V sobotu neožila jen škola, ale celé okolí. Do oslav se zapojila radnice. Na náměstí byly stánky a postavilo se pódium. Vystoupil tam taneční orchestr Sokrat nebo studentský Band z Horního Slavkova.

Pozvánku na oslavy školy graficky zpracovali a nakreslili přímo studenti. Byla na ní vyobrazena budova radnice a školy. Oslavy začaly v devět a trvaly až do sedmnácti hodin.

zdroj: TV Západ

13.10.2014
Město Loket

Vítejte ve městě plném historie, kultury a cestovního ruchu.

Více informací ...
 
Karlovartský krajŽivý kraj