Město Loket

TV Západ: Město vyvěsilo restaurované obrazy starostů

Některé z exponátů loketské sbírky uměleckých předmětů budou moci spatřit návštěvníci místní radnice a její zastupitelé. Jako první na řadu přišel jednací sál.

Loketská sbírka uměleckých předmětů čítající okolo osmi tisíc položek byla v minulých letech roztroušena po hradech a zámcích celé republiky. Nejvíce jich bylo uskladněno na zámku v Kynžvartu. Od loňského roku, kdy se začala navracet tam, kam patří – tedy městu Loket, se nacházejí i díla, která budou na očích veřejnosti. Například šestice portrétních olejomaleb, která zobrazuje loketské starosty z let 1800 – 1900. Od nynějška zdobí jednací sál města Lokte, kde se scházejí zastupitelé.

„Přišlo nám vhodné je umístit – tyto obrazy – do zasedací místnosti sálu radnice, tudíž tady prvních šest obrazů máme vystaveno a chceme ten sál ještě dozdobit různým inventářem z té doby, máme tady biedermeierovskou skříň, hodiny jsme tady už měli. Navrátili jsme do sálu také židle původní, loketské, kožené, se znakem, které byly různě roztroušeny po hradě, takže jsme to zkompletovali tak, abychom sál vrátili do té slavnostnější atmosféry té doby,“ popsal plán města místostarosta Petr Zahradníček.

U čtyř ze šesti obrazů jsou původní jmenovky, u zbylých dvou se dodělají. Chystají se také jednotlivé životopisy.

„My připravujeme, že ještě pod obrazy dáme vysvětlení, co ten starosta tady pro Loket svého času vybudoval nebo co udělal,“ dodal Zahradníček.

Slavnostní výzdoby by se měly časem dočkat i další městské prostory, například obřadní síň.

zdroj: TV Západ

9.2.2015
Město Loket

Vítejte ve městě plném historie, kultury a cestovního ruchu.

Více informací ...
 
Karlovartský krajŽivý kraj