Město Loket

Galerie na hradbách: Kája Saudek - již proběhla

termín:21.5.2016 - 12.5.2017
místo:Loketské městské hradby
pořádá:Občanské sdružení 456
typ akce:Výstava
Galerie na hradbách: Kája Saudek

Galerie na hradbách Vás zve na výstavu tvorby Káji Saudka, která se bude konat celý rok na loketských hradbách.

Vernisáž se uskuteční 21. 5. 2016 v 17:00 h na loketských hradbách v prostorách bašty u hlavního mostu.

Během vernisáže vystoupí hudební skupina End Of Scream.

 

Kája Saudek (*13.5.1935/Praha +25.6.2015/Praha)

Autor komiksů, ilustrátor, propagační grafik a malíř.

Pro mnohé bezpochyby „král českého komiksu“, jenž je obdařen mimořádným smyslem pro detail a vtipným specifickým jazykovým projevem. Známé jsou však i jeho propagační grafiky, velmi ceněné filmové, hudební či sportovní plakáty a v neposlední řadě obrazy s erotickou tématikou.

Se spisovatelem a scénáristou Milošem Macourkem vytvořil mimo jiné komiksy Muriel a Andělé (1969), Muriel a oranžová smrt (1970), které jsou právem dodnes považovány za vrchol svého žánru. Ostatně cena za nejlepší komiksové počiny, která je každoročně udělována na mezinárodním festivalu KomiksFEST!, je pojmenovaná právě po hlavní hrdince těchto kreslených děl.

V roce 1966 Kája Saudek s Milošem Macourkem a společně s režisérem Václavem Vorlíčkem vytvořili na svoji dobu nadčasový a experimentální film Kdo chce zabít Jessii, ve kterém se zdárně pokusili propojit film s prvky komiksu. O pět let později si tato dvojice, pod taktovkou režiséra Oldřicha Lipského, spolupráci zopakovala, na ještě kultovnějším filmu Čtyři vraždy stačí drahoušku.

Výstava prezentuje kresby Káji Saudka použité ve filmech v podobě filmových plakátů, úvodních titulků, prolínacích záběrů či dekorací fiktivních komiksových sešitů doplněných o výběr z autorova obsáhlého díla.

aGalerie na hradbách: Kája Saudek
Město Loket

Vítejte ve městě plném historie, kultury a cestovního ruchu.

Více informací ...
 
Karlovartský krajŽivý kraj